Dobrý nápad nie je všetko. Robte biznis chytro

Posledné roky vzniká na Slovensku a v Čechách množstvo zaujímavých projektov. Ľudia realizujú svoje sny a často dokonca prechádzajú zo zamestnania na ,,voľnú nohu“. Nové spoločnosti vyrastajú ako huby po daždi a rýchlo sa rozširujú. Na začiatku stačí dobrý nápad a šikovný marketing. Čo však robiť, aby ste si firmu udržali a generovali zisky? 

Dnes sa už dá rozbehnúť ,,vlastný biznis“ pomerne ľahko. Web môžete vytvoriť za pár minút, živnostenský list stojí niekoľko eur, a pokiaľ na začiatok nemáte dostatok financií, môžete skúsiť napríklad crowdfunding (hromadné financovanie), kedy ľudia na váš nápad prispejú vopred. Zostávajú tu však prevádzkové záležitosti, ktoré sa s každým projektom nutne spájajú a ktoré budete musieť zvládnuť…

Čo znamená robiť biznis chytro

,,Biznis musíte robiť chytro, a tým nemám na mysli len prichádzať s dobrými nápadmi, ale predovšetkým firmu a procesy v nej chytro riadiť. Na skvelé nápady možno prídete jednoducho, ale byť dobrým manažérom sa cez noc nenaučíte,” hovorí Ivo Ducheček, muž, ktorý vie o úspešnom riadení firmy svoje.

Či už riadite malú, väčšiu firmu, alebo začínate s vlastným podnikaním úplne od začiatku, musíte sa učiť, ako projekt riadiť. A čím skôr sa to naučíte, tým lepšie. Nemá zmysel to odkladať donekonečna. Nie je to niečo, čo by si človek raz prečítal v učebnici alebo sa naučil na kurze, a vystačil s tým na zvyšok kariéry. Potrebujete konzultovať s odborníkmi, brať do úvahy nové prístupy a skúšať, čo je pre vaše podnikanie to pravé. Možno vaša spoločnosť nebude nikdy obchodovaná na burze, ako napríklad Facebook alebo LinkedIn, ktoré začínali ako projekty o pár ľuďoch a vyšvihli sa závratne vysoko, ale aj tak stojí za to venovať umeniu riadiť firmu náležitý čas a pozornosť.

Úspechu môžete ísť naproti

Ako a kde sa ale naučiť tie správne procesy? Jednoduchý spôsob, ako sa dostať k profesionálom, s ktorými by ste mohli konzultovať svoje postupy a ktorí by vám pomohli hľadať cesty k riadeniu vašej firmy (či už novovzniknutej, alebo dávnejšie založenej), je prihlásiť sa do štúdia niektorého z programu MBA (Master of Business Administration).

MBA k nám prišlo z USA a ponúka praktické štúdium v niekoľkých rôznych oboroch. Celkovo sú však MBA školy koncipované inak, než sme na to na Slovensku a v Čechách zvyknutí. Dôležitým znakom manažérskych programov sú práve odborníci z praxe, ktorí vedú workshopy, semináre a prednášky.

Štúdium managementu na Business Institutu

Jedna z MBA škôl s dobrými referenciami je Business Institut, ktorý riadi práve Ivo Ducheček. ,,Hlási sa k nám stále viacej ľudí. Dnes už môže svoj biznis založiť každý i bez skúseností, v určitej fáze však vždy potrebujete pomôcť. A to na našej škole robíme. Pomáhame. Učíme študentov myslieť prakticky, byť dobrými manažérmi, ale i celkovo úspešnými a spokojnými ľuďmi. Podľa ohlasov od študentov sa nám to darí a z toho mám veľkú radosť. Svojich kľúčových pracovníkov k nám posiela aj množstvo zamestnávateľov. Pochopili, že táto investícia sa im bohato vráti,“ uzatvára riaditeľ Business Institutu.

Pokiaľ by ste sa radi o štúdiu MBA a jeho programoch dozvedeli viac, stačí sa pozrieť na stránky inštitútu. Začať študovať môžete už teraz a vopred si môžete ,,ohmatať“ tiež e-learning – študentskú sekciu, ktorá je na Business Institutu súčasťou štúdia. Tak zbytočne nečakajte a vykročte smerom k ešte úspešnejším zajtrajškom svojho biznisu.

Jak funguje půlení Bitcoinu a proč k němu dochází?

Půlení Bitcoinu je proces, ve kterém se odměna za těžbu nového bloku Bitcoinu snižuje na polovinu.

Nejlepší online kasina za české koruny 2024

České koruny, domácí měna českých hráčů, která nemá sice tak vysoké postavení na ekonomickém trhu jako ostatní měny, pro české hráče má však důležité význam a to zejména při jejich použití při hraní hazardních her online.

Jak na pěkné akvárium

Na rybičky v akváriu je vždy pěkný pohled. Za krásným, uklidňujícím dojmem, který akvária v člověku vyvolávají, však stojí obvykle velká spousta úsilí, vědomostí a času jejich majitelů.