Dobrý nápad nie je všetko. Robte biznis chytro

Posledné roky vzniká na Slovensku a v Čechách množstvo zaujímavých projektov. Ľudia realizujú svoje sny a často dokonca prechádzajú zo zamestnania na ,,voľnú nohu“. Nové spoločnosti vyrastajú ako huby po daždi a rýchlo sa rozširujú. Na začiatku stačí dobrý nápad a šikovný marketing. Čo však robiť, aby ste si firmu udržali a generovali zisky? 

Dnes sa už dá rozbehnúť ,,vlastný biznis“ pomerne ľahko. Web môžete vytvoriť za pár minút, živnostenský list stojí niekoľko eur, a pokiaľ na začiatok nemáte dostatok financií, môžete skúsiť napríklad crowdfunding (hromadné financovanie), kedy ľudia na váš nápad prispejú vopred. Zostávajú tu však prevádzkové záležitosti, ktoré sa s každým projektom nutne spájajú a ktoré budete musieť zvládnuť…

Čo znamená robiť biznis chytro

,,Biznis musíte robiť chytro, a tým nemám na mysli len prichádzať s dobrými nápadmi, ale predovšetkým firmu a procesy v nej chytro riadiť. Na skvelé nápady možno prídete jednoducho, ale byť dobrým manažérom sa cez noc nenaučíte,” hovorí Ivo Ducheček, muž, ktorý vie o úspešnom riadení firmy svoje.

Či už riadite malú, väčšiu firmu, alebo začínate s vlastným podnikaním úplne od začiatku, musíte sa učiť, ako projekt riadiť. A čím skôr sa to naučíte, tým lepšie. Nemá zmysel to odkladať donekonečna. Nie je to niečo, čo by si človek raz prečítal v učebnici alebo sa naučil na kurze, a vystačil s tým na zvyšok kariéry. Potrebujete konzultovať s odborníkmi, brať do úvahy nové prístupy a skúšať, čo je pre vaše podnikanie to pravé. Možno vaša spoločnosť nebude nikdy obchodovaná na burze, ako napríklad Facebook alebo LinkedIn, ktoré začínali ako projekty o pár ľuďoch a vyšvihli sa závratne vysoko, ale aj tak stojí za to venovať umeniu riadiť firmu náležitý čas a pozornosť.

Úspechu môžete ísť naproti

Ako a kde sa ale naučiť tie správne procesy? Jednoduchý spôsob, ako sa dostať k profesionálom, s ktorými by ste mohli konzultovať svoje postupy a ktorí by vám pomohli hľadať cesty k riadeniu vašej firmy (či už novovzniknutej, alebo dávnejšie založenej), je prihlásiť sa do štúdia niektorého z programu MBA (Master of Business Administration).

MBA k nám prišlo z USA a ponúka praktické štúdium v niekoľkých rôznych oboroch. Celkovo sú však MBA školy koncipované inak, než sme na to na Slovensku a v Čechách zvyknutí. Dôležitým znakom manažérskych programov sú práve odborníci z praxe, ktorí vedú workshopy, semináre a prednášky.

Štúdium managementu na Business Institutu

Jedna z MBA škôl s dobrými referenciami je Business Institut, ktorý riadi práve Ivo Ducheček. ,,Hlási sa k nám stále viacej ľudí. Dnes už môže svoj biznis založiť každý i bez skúseností, v určitej fáze však vždy potrebujete pomôcť. A to na našej škole robíme. Pomáhame. Učíme študentov myslieť prakticky, byť dobrými manažérmi, ale i celkovo úspešnými a spokojnými ľuďmi. Podľa ohlasov od študentov sa nám to darí a z toho mám veľkú radosť. Svojich kľúčových pracovníkov k nám posiela aj množstvo zamestnávateľov. Pochopili, že táto investícia sa im bohato vráti,“ uzatvára riaditeľ Business Institutu.

Pokiaľ by ste sa radi o štúdiu MBA a jeho programoch dozvedeli viac, stačí sa pozrieť na stránky inštitútu. Začať študovať môžete už teraz a vopred si môžete ,,ohmatať“ tiež e-learning – študentskú sekciu, ktorá je na Business Institutu súčasťou štúdia. Tak zbytočne nečakajte a vykročte smerom k ešte úspešnejším zajtrajškom svojho biznisu.

Pomožte si od stresu v kasinu Rabona, vaně, sauně nebo v pohybu

To, že svíráte křečovitě volant a řadící páka hrozí, že se za chvíli pod vašimi záběry ohne, jsou bezesporu příznaky stresu a vnitřního napětí, které si s sebou nosíte každý den.

Nová česká online kasina v 2024: výhody a rizika

Kasinových platforem v současné době existuje mnoho a ještě více jich aktuálně vzniká.

RTbet: novinka pro e-gaming

E-gaming (elektronické hraní) se v oblasti online kasin v posledních letech stal fenoménem, který dokáže přitáhnout miliony hráčů i diváků po celém světě.